Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama Raciborza, akwaforta, F. B. Werner XVIII w.

Zesłanie Św. Ducha, fresk, XVII w.

Dominikanki raciborskie, fresk, XVII w.

Zabytek miesiąca

Naczynia gliniane będące częścią wyposażenia pochówku z czasów kultury malickiej (sprzed około 6500 tys. lat - neolit).

Pochówek, z którego pochodzą naczynia jest niezwykle tajemniczy i wyjątkowy. Wyjątkowy ze względu na czas z jakiego pochodzi, jak i bardzo dobry stan zachowania szczątków oraz wyposażenia grobowego, a tajemniczy ze względu na wygląd szkieletu. Spoczywające w grobie szczątki pozbawione są części kończyn, brakuje im prawego przedramienia, lewej dłoni oraz stóp. Czy zmarły mógł być poddany jakimś tajemniczym rytuałom? A może stracił kończyny ze względu na chorobę lub w wyniku walki, napadu lub tortur??? Tego na ten moment nie wiemy i mamy przed sobą bardzo ciekawą zagadkę do rozwiązania. Dalsze badania i analiza antropologiczna być może uchylą rąbka tajemnicy sprzed tysiącleci.
Wiemy na pewno, że zmarły pochowany został z szacunkiem, jego ciało starannie ułożono w grobie w pozycji z podkurczonymi nogami, twarz i kolana zwrócono w kierunku północnym. Na drogę w zaświaty złożono dary w postaci 4 naczyń glinianych pierwotnie zapewne wypełnionych jedzeniem i napojami, w miejscu brakujących stóp ułożono 2 przedmioty wykonane z kości zwierzęcych. Najlepiej zachowane naczynia z wyposażenia grobowego można podziwiać na załączonym zdjęciu. Naczynie o niecodziennym kształcie łódki jest charakterystyczne dla przedstawicieli kultury malickiej, jego wylew ozdobiono dookolnymi nacięciami oraz plastyczną listwą. Mniejsze naczynie ozdobiono ornamentem nakłuć tworzącym regularny wzór.

Autor: Muzeum w Raciborzu