Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama Raciborza, akwaforta, F. B. Werner XVIII w.

Zesłanie Św. Ducha, fresk, XVII w.

Dominikanki raciborskie, fresk, XVII w.

Wykład popularnonaukowy Sławomira Pastuszki

„Baran, byk, panna i… krokodyl?”
Znaki zodiaku jako intrygujący motyw wystroju synagog.

 Wykład Sławomira Pastuszki doktoranta w Instytucie Judaistyki UJ w Krakowie

6 marca 2020 r. godz. 17, budynek ekspozycyjny przy ul. Gimnazjalnej 1.

Znaki zodiaku należą do jednych z najciekawszych motywów w sztuce synagogalnej, a ich znaczenie jest szerokie i nawiązuje przede wszystkim do miesięcy żydowskiego kalendarza. W przypadku większości znaków to, co przedstawiano, było zgodne z nazwą konstelacji. Dlaczego więc zobaczyć możemy także krokodyla, kury czy centaura?

 Sławomir Pastuszka (ur. 1990 w Pszczynie) – doktorant w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w latach 2015-2017 redaktor naczelny czasopisma naukowego „Judaista”. Wśród jego zainteresowań znajduje się historia Żydów w Pszczynie i Górnym Śląsku, historia Żydów w Polsce po 1945 r., genealogia, epigrafika hebrajska, cmentarze żydowskie, sztuka ze szczególnym uwzględnieniem wystroju malarskiego synagog. Autor licznych publikacji dotyczących epigrafiki, polichromii synagogalnych oraz Żydów pszczyńskich i krakowskich, w tym siedmiu książek. Członek Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach. Nauczyciel kultury żydowskiej w E-Szkole Lauder Polska. Od 15 lat opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie, gdzie prowadzi zaawansowane prace renowacyjne. Za swoją działalność na rzecz zachowania dziedzictwa Żydów pszczyńskich wyróżniony Nagrodą Burmistrza Pszczyny, a także nominowany w 2016 roku do prestiżowej Nagrody POLIN.