Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama Raciborza, akwaforta, F. B. Werner XVIII w.

Zesłanie Św. Ducha, fresk, XVII w.

Dominikanki raciborskie, fresk, XVII w.

SYBILLA 2021

Wyróżnienie w 42. Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku

Z wielką radością i dumą informujemy, że Muzeum w Raciborzu otrzymało Wyróżnienie w 42. Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku SYBILLA 2021 za konserwację zewnętrznej drewnianej i polichromowanej trumny sarkofagowej z egipskiego kompleksu sarkofagowego z XXII Dynastii ze zbiorów Muzeum w Raciborzu. Znaleźliśmy się w gronie 15. nominowanych muzeów wybranych spośród 150 zgłoszeń z całej Polski.
Jest to najważniejszy i najbardziej prestiżowy Konkurs ogłaszany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a organizowany przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Ta nominacja jest najwyższą formą uznania za osiągnięcia w polskim muzealnictwie.
Nasz projekt został zauważony i doceniony z czego się bardzo cieszymy.

Charakterystyka zgłoszonego projektu.

Konserwacja zewnętrznej drewnianej, polichromowanej trumny sarkofagowej z egipskiego zespołu grobowego z czasów XXII Dynastii ze zbiorów Muzeum w Raciborzu.
Muzeum w Raciborzu jest jednym z najstarszych i najbogatszych w zbiory Muzeów na Górnym Śląsku.
Wśród wielu cennych historycznie, naukowo i kulturowo obiektów w Muzeum w Raciborzu znajduje się zespół funeralny starożytnego Egiptu, w skład którego wchodzą: mumia Egipcjanki Dżed-Amonet-Ius-Anch, kartonaż i dwa antropoidalne sarkofagi. Wszystkie wymienione obiekty prezentowane są na wystawie stałej „W Domu Ozyrysa”. Ten oryginalny zestaw zabytków egipskich stanowi jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych naszego muzeum, miasta i regionu.
Te wyjątkowe w skali kraju zabytki poddano szczegółowym, specjalistycznym badaniom naukowym i pracom konserwatorskim, które były realizowane w różnych etapach. W 2015 r. konserwacji poddano sarkofag wewnętrzny, w 2021 r. badaniami i konserwacją objęto sarkofag zewnętrzny. W obu przypadkach prace konserwatorskie przeprowadziła mgr Joanna Babraj-Mędrala.
W 2019 r. (oprócz konserwacji sarkofagów) wykonano badania rentgenowskie i tomograficzne mumii. Przeprowadził je radiolog prof. Andrzej Urbanik z Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Prof. Marek Krąpiec przeprowadził również badania radiowęglowe w celu precyzyjnej datacji obiektu. Na podstawie badań dr Andrzej Czubak z Instytutu Kryminalistyki Sądowej w Krakowie sporządził portret przeżyciowy zmumifikowanej Egipcjanki.
Wykonana w 2021 r. konserwacja sarkofagu zewnętrznego stanowi zwieńczenie wszystkich spójnych prac badawczych i konserwatorskich przy zespole zabytków egipskich. W/w działania mają na celu zabezpieczenie zabytków, podniesienie ich walorów ekspozycyjnych oraz szczegółowe opracowanie naukowe. W konsekwencji pozwoli to na stworzenie nowej wystawy stałej utrwalającej i popularyzującej dziedzictwo kultury, sztuki i nauki (czyniąc ją bardziej atrakcyjną pod względem merytorycznym i wystawienniczym).

 

Autor: Iwona Mogielnicka