Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama Raciborza, akwaforta, F. B. Werner XVIII w.

Mauser 98

Dżed-Amonet-Ius-Anch portret przeżyciowy

ULITZKA, Część I

Projekcja pełnometrażowego filmu dokumentalnego Adriana Szczypińskiego - 5 marca 2022 r. o godz. 18:00

Pełnometrażowy film dokumentalny Adriana Szczypińskiego. Pierwsza część filmowej biografii ks. prałata Carla Ulitzki (1873-1953), jednej z najwybitniejszych osobistości w historii Raciborza  i Górnego Śląska. Był proboszczem parafii św. Mikołaja  w Raciborzu, szefem Katolickiej Partii Ludowej, największej partii na niemieckim Górnym Śląsku, posłem do Reichstagu, najważniejszym politycznie duchownym katolickim wschodnich Niemiec, niekoronowanym królem Prowincji Górnośląskiej. Po 1933 roku był szykanowany, aresztowany, więziony w obozie Dachau i dwukrotnie zmuszony do wyjazdu z Raciborza.            W czasach Polski Ludowej jego postać została wymazana z przestrzeni historycznej. Ślązak wzniosły i tragiczny, jak czasy,  w których działał. Film jest próbą przywrócenia uczciwej pamięci historycznej o ks. Ulitzce.

Występują: dr Guido Hitze, bp Jan Kopiec, ks. dr hab. Konrad Glombik, ks. dr hab. Piotr Górecki, ks. prałat Jan Szywalski,  s. Dolores Dorota Zok SSpS, dr Barbara Kalinowska-Wójcik, Paweł Newerla, Horst Werner, dr Janusz Nowak, dr Josef Gonschior, Antoni Rubin, Arkadiusz Popławski oraz Bernard Polok.

Reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż i produkcja - Adrian Szczypiński.
Muzyka organowa - Arkadiusz Popławski.

Autor: Muzeum w Raciborzu