Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama Raciborza, akwaforta, F. B. Werner XVIII w.

Zesłanie Św. Ducha, fresk, XVII w.

Dominikanki raciborskie, fresk, XVII w.

"Slezská města včera i dneska/ Śląskie miasta wczoraj i dziś", wystawa plenerowa na ul. Długiej w Raciborzu.

Wystawa powstała w ramach Czesko-polskiego projektu prezentującego dzieło Scenographia Urbium Silesiae słynnego śląskiego rysownika, grafika, rytownika i kartografa Friedricha Bernarda Wernera (1690-1776).
W zbiorach Muzeum Ostrawskiego znajduje się 11 plansz graficznych z dzieła Scenographia Urbium Silesiae, na których umieszczone są 84 panoramy (weduty) 77 śląskich miast. Stworzył je około 1737 roku Friedrich Bernard Werner – grafik, rysownik, ale także topograf i geodeta.
Jego grafiki zrobiły na muzealnikach takie wrażenie, że chcieli na własne oczy zobaczyć, jak przedstawiane miasta wyglądają dzisiaj i pokazać wszystkim, które budynki z czasów F.B. Wernera nadal w nich pozostały. Większość z przedstawionych 77 miast znajduje się po polskiej stronie Śląska. Dlatego OSTRAVSKÉ MUZEUM podjęło współpracę z polskim partnerem - MUZEUM w RACIBORZU i narodził się projekt Slezská města včera i dneska / Śląskie miasta wczoraj i dziś. Kierownikiem projektu była Jiřina Kábrtová, koordynatorem projektu ze strony polskiej była Julita Ćwikła.
Wybrano 19 miejscowości na terenie Górnego Śląska po obu stronach granicy, a za pośrednictwem Euroregionu Silesia pozyskano dofinansowanie z Unii Europejskiej na ten projekt.
Efektem współpracy jest wystawa prezentująca budynki z grafik Wernera, które pozostały w miastach do dziś, są ich ozdobą. Wystawa składa się z dwóch części – plenerowej (kopie 11 unikatowych plansz Scenographia Urbium Silesiae z przedstawionymi wszystkimi miastami) oraz wewnętrznej. Będzie ona prezentowana w muzeach 19 wybranych miast po obu stronach granicy. W Raciborzu wystawę zewnętrzną można oglądać na ul. Długiej, wewnętrzną w budynku ekspozycyjnym na ul. Gimnazjalnej 1. Na ekspozycji wewnętrznej zobaczyć można 19 miast: Cieszyn, Głogówek, Głubczyce, Głuchołazy, Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice, Nysa, Opole, Paczków, Prudnik, Racibórz - po stronie polskiej, Andělská Hora, Bruntál, Javorník, Karviná, Krnov, Opava, Osoblaha, Złote Hory - po czeskiej stronie.

 

Autor: Muzeum w Raciborzu