Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama Raciborza, akwaforta, F. B. Werner XVIII w.

Zesłanie Św. Ducha, fresk, XVII w.

Dominikanki raciborskie, fresk, XVII w.

„Pierwszy mecz. Pierwszy gol” i „Jedyny taki medal”.

Dwie nowe wystawy czasowe w Muzeum w Raciborzu.

SPORT to temat przewodni dwóch nowych wystaw czasowych prezentowanych w Muzeum w Raciborzu przy ul. Chopina 12. Jest to temat aktualny ze względu na odbywający się obecnie w Katarze Mundial.
Wystawa „Pierwszy mecz. Pierwszy gol” poświęcona jest początkom futbolu na ziemiach polskich. Dowiadujemy się z niej m. in., że pierwszy oficjalny mecz odbył się we Lwowie 14 lipca 1894 roku między drużynami z Krakowa i Lwowa i trwał tylko 6 minut.
Opisana jest tu historia pierwszych lwowskich klubów piłkarskich, ich sukcesy i osiągnięcia. Ukazane są sylwetki najważniejszych piłkarzy i działaczy sportowych z tamtych czasów. Zwiedzający może poszerzyć swoja wiedzę na temat futbolu z przełomu XIX i XX wieku, z początkowego okresu istnienia tej dyscypliny sportowej w ówczesnej Polsce ze szczególnym uwzględnieniem Galicji.
Druga wystawa nosi tytuł „Jedyny taki medal”. Opowiada historię zdobycia przez polską reprezentację złotego medalu na turnieju olimpijskim w Monachium w 1972 roku. Ekspozycja pokazuje drogę naszej reprezentacji na igrzyska, jak również sam turniej. Warto wspomnieć o tym, że bramkarzem reprezentacji Polski był wówczas Raciborzanin Hubert Kostka.
Wystawy zostały przygotowane przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Autor: Muzeum w Raciborzu