Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama Raciborza, akwaforta, F. B. Werner XVIII w.

Mauser 98

Dżed-Amonet-Ius-Anch portret przeżyciowy

Dni Raciborza 2022. Festiwal muzealny.

Muzeum w Raciborzu w wyjątkowy sposób włączyło się w obchody Dni Raciborza, organizując pierwszy Festiwal Muzealny.

Wydarzenie odbyło się na Placu Księżnej Eufemii Piastówny przy zabytkowym (XIV-wiecznym) dawnym kościele ss. Dominikanek – dzisiejszym Muzeum.
Zaplanowaliśmy dla naszych gości wiele wspaniałych atrakcji, a wszystkie nawiązywały do dawnych tradycji z minionych wieków. Przygotowaliśmy pokazy dawnych rzemiosł: wikliniarstwo, garncarstwo, płatnerstwo i mincerstwo. Można było oglądać jak powstają wyroby z gliny, wikliny, podziwiać sztukę raciborskiego płatnerza. Wydarzenie uświetniło Stowarzyszenie Drengów znad Górnej Odry, dając pokaz wypieków podpłomyków, które można było degustować.
Najważniejszym punktem całego Festiwalu był wspaniały koncert w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej FLORIPARI oraz tancerzy zespołu Kings-Town-Dancers. Znakomici muzycy i tancerze stworzyli niezapomniane przedstawienie pt. JAK NA KRÓLEWSKIM DWORZE BYWAŁO. Uraczyli Raciborzan muzyką, tańcem, opowieściami o etykiecie dworskiej. Koncert był interaktywny bowiem każdy chętny mógł nauczyć się kroków tanecznych i spróbować gry na dawnych instrumentach.
Dziękujemy również naszemu współorganizatorowi wydarzenia Raciborskiemu Centrum Kultury i składamy szczególne podziękowania dla Panów dźwiękowców i lekarzom z punktu opieki medycznej. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować to wspaniałe wydarzenie.

Autor: Muzeum w Raciborzu