Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama Raciborza, akwaforta, F. B. Werner XVIII w.

Zesłanie Św. Ducha, fresk, XVII w.

Dominikanki raciborskie, fresk, XVII w.

ZABYTEK MIESIĄCA

W marcu zabytkiem miesiąca jest kafel piecowy.

Zabytek jest przykładem kafla garnkowego, do którego wyrobu wykorzystano matrycę. Lico kafla w celu uzyskania ornamentu zostało w niej odciśnięte. Do lica doklejono wytoczoną na kole garncarskim komorę kafla. Na kaflu przedstawiono motyw heraldyczny w postaci orła na tarczy herbowej, który wypełnia całą płaszczyznę lica. Motywy heraldyczne były często spotykane na kaflach datowanych na okres późnego średniowiecza. Orzeł przedstawiony na omawianym zabytku spogląda w lewą stronę, co jest rzadkością, bowiem w heraldyce śląskiej najczęściej znane są przedstawienia orła spoglądającego w prawo. Lico pokryte zostało oliwkową glazurą, która w chwili obecnej jest w dużej mierze złuszczona. Na terenie Śląska najstarsze kafle pokryte szkliwem datowane są już na XIV wiek, ale powszechne stosowanie glazury przypada dopiero na drugą połowę XV wieku. Kafel ma niemal kwadratową płytę lica o wymiarach 9,2x9,5 cm do której doklejono owalną komorę o  wysokości 10 cm. Grubość ścianek komory wynosi 0,8-1,1 cm a grubość płyty licowej około 1 cm.
Kafel z orłem znaleziony został w miejscowości Górki Śląskie (niem. Gurken), w miejscu gdzie znajdowało się w okresie późnego średniowiecza grodzisko stożkowate. Podczas prowadzonych w Górkach Śląskich przez G. Raschkego w roku 1930 badań archeologicznych natrafiono m. in. na kafle, broń i naczynia ceramiczne. Kolejne zabytki z grodziska pozyskano podczas prowadzonych w 1967 roku badań powierzchniowych.
Zabytek można będzie zobaczyć na nowej wystawie czasowej zatytułowanej „Rzemiosło w sztukę zamienione. Kafle raciborskie”. Wernisaż wystawy zaplanowano na godzinę 18 w dniu 11 marca 2022 roku.

Autor: Muzeum w Raciborzu