Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama Raciborza, akwaforta, F. B. Werner XVIII w.

Mauser 98

Dżed-Amonet-Ius-Anch portret przeżyciowy

SZTUKA DAWNA

Wystawa prezentuje rzeźby i obrazy po konserwacji pochodzące z XV-XVIII wieku.

 Eksponowana jest kolekcja rzeźby gotyckiej: Piękne Madonny, Pieta z Łubowic, skrzydła tryptyku ze Smolnicy, jeden z najstarszych pieców kaflowych w Polsce. Na wystawie podziwiać można część zbiorów rzeźby barokowej: figury świętych Sebastiana, Gertrudy, Wawrzyńca, Jana Nepomucena. Malarstwo dawne reprezentują obrazy tablicowe: Ecce Homo, Szymon Cyrenejczyk pomagający Chrystusowi nieść krzyż, a także nowożytne wizerunki przedstawiające apoteozę Kryspina i Kryspiniana czy św. Annę nauczającą małą Marię. Na ścianie zachodniej sali ekspozycyjnej (w dawnym chórze kościoła Świętego Ducha) znajduje się fresk przedstawiający prawdopodobnie adorację świątobliwej Eufemii przez siostry dominikanki.
Z XVIII-wiecznego malarstwa należy wymienić portrety cesarza Karola VI, jego żony i córek, malowane przez tworzącego na Śląsku artystę Christiana van Bentum ok. roku 1735.