Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama Raciborza, akwaforta, F. B. Werner XVIII w.

Zesłanie Św. Ducha, fresk, XVII w.

Dominikanki raciborskie, fresk, XVII w.

ZABYTKI PO KONSERWACJI

Nowa wystawa czasowa „Zabytki po konserwacji” prezentuje obiekty, które zostały poddane zabiegom konserwatorskim w latach 2016-2020. 

Ekspozycja składa się  z różnorodnych eksponatów – dzieł sztuki (malarstwo i rzeźba), przedmiotów rzemiosła artystycznego, zabytków archeologicznych (głównie ceramiki pradziejowej, średniowiecznej i nowożytnej), muzealiów historycznych – starodruków, dokumentów oraz zabytków etnograficznych - elementów raciborskich strojów ludowych, dzieł sztuki ludowej, dawnych narzędzi rolniczych, a także urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwie domowym.
Muzeum w Raciborzu mimo braku własnej pracowni konserwatorskiej, od roku 2000 prowadzi stałą, sukcesywną konserwację najcenniejszych i najbardziej zagrożonych zabytków muzealnych. Ta polityka Muzeum w Raciborzu w dziedzinie konserwacji swoich zbiorów niejednokrotnie spotkała się z uznaniem jury Konkursu Marszałka Województwa Śląskiego na najważniejsze Wydarzenie Muzealne  Roku, w którym Muzeum w Raciborzu wielokrotnie było laureatem i otrzymało wiele nagród i wyróznień w kategorii "dokonań z zakresu konserwcji".

 

Autor: Julita Ćwikła