Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama Raciborza, akwaforta, F. B. Werner XVIII w.

Zesłanie Św. Ducha, fresk, XVII w.

Dominikanki raciborskie, fresk, XVII w.

MIGAWKI Z PRZESZŁOŚCI

Racibórz w latach 60. i 70. XX wieku na fotografiach Jerzego Reżnego.

W Muzeum w Raciborzu została otwarta nowa wystawa czasowa pt. "Migawki z przeszłości. Racibórz w latach 60. i 70 XX wieku na fotografiach Jerzego Reżnego". Wszystkie prezentowane fotografie pochodzą ze zbioru klisz podarowanych do muzeum przez córkę Jerzego Reżnego, Panią Brygidę Zuber, która była obecna na dzisiejszym wernisażu. Dyrektor Muzeum Romuald Turakiewicz wyraził wdzięczność i podziękował za ten cenny i szlachetny dar Pani Brygidzie.
Podsumowano również konkurs facebookowy polegający na rozpoznawaniu ulic Raciborza uchwyconych w kadrach J. Reżnego. Zwycięzcą został Pan Adrian Szczypiński.
 
Na ekspozycji prezentujemy ok. 170 fotografii Jerzego Reżnego wykonanych w Raciborzu w latach 1960-1977. W tym zbiorze znalazły się zdjęcia przedstawiające sceny z życia mieszkańców naszego miasta. Można na nich zobaczyć zakłady pracy, w których raciborzanie pracowali, miejsca i sposoby wypoczynku, szkoły do których uczęszczało ówczesne młode pokolenie, sklepy i targowiska. Część eksponowanych zdjęć przedstawia także samo miasto i przemiany jakie zachodziły w jego wyglądzie w tamtym czasie. Jerzy Reżny dokumentował powstawanie nowych ulic, budowę bloków mieszkalnych, budynków użyteczności publicznej, odsłonięcia pomników, a także liczne uroczystości państwowe. Na ekspozycji istnieje także możliwość zapoznania się z setkami zdjęć w wersji elektronicznej, dostępnymi na tabletach i ekranie. Wystawę uzupełniają zabytki ze zbiorów Muzeum w Raciborzu, pochodzące z epoki i nawiązujące do tematów z fotografii.
Wystawa jest niezwykłą, sentymentalną podróżą do epoki PRLU w Raciborzu i koniecznie trzeba ją zobaczyć.
  

Jerzy Reżny urodził się 3 lipca 1932 roku w Borucinie w rodzinie rzemieślnika. W 1948 roku rozpoczął naukę w Liceum Pedagogicznym w Raciborzu. Po rocznym stażu pracy w Pawłowie został przeniesiony do Szkoły Podstawowej w Bieńkowicach, gdzie uczył do momentu powołania do wojska. Po zakończeniu służby wojskowej w 1955 roku został zatrudniony jako wychowawca w szkole dla głuchych w Raciborzu, gdzie pracował do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego. Jedną z jego pasji życiowych stała się fotografia, od lat 60. XX wieku zaczął dokumentować życie raciborzan oraz samo miasto. Został fotografem prasowym. Współpracował z czasopismami: Trybuną Opolską, Nowinami Rybnickimi i Dziennikiem Zachodnim. Prezentował tam swoje zdjęcia pod pseudonimem J. Jeż. Starał się przekazywać wiedzę w zakresie fotografii swoim uczniom, prowadząc kółko tematyczne. Zmarł 2 grudnia 2017 roku.

Autor: Muzeum w Raciborzu