Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama Raciborza, akwaforta, F. B. Werner XVIII w.

Zesłanie Św. Ducha, fresk, XVII w.

Dominikanki raciborskie, fresk, XVII w.

Zabytek miesiąca

Obraz  ludowy przedstawiający mało znany wizerunek Matki Bożej Gidelskiej.

Miesiąc maj wielu ludziom kojarzy się z tradycyjnymi nabożeństwami ku czci Matki Bożej, odprawianymi w kościołach lub kapliczkach. W związku z tym wybraliśmy na zabytek miesiąca obraz ludowy przedstawiający mało znany wizerunek Matki Bożej Gidelskiej, namalowany na płótnie farbami olejnymi, datowany na XIX w. Malowidło pochodzi z terenu Śląska, ale niestety nie znamy dokładnego miejsca jego powstania. Możliwe, że powstał w kręgu malarstwa częstochowskiego?

Centralnym motywem obrazu jest zielony medalion z cudowną figurką Matki Bożej,  otoczony wieńcem składającym się z kulistych róż. Po bokach klęczą św. Dominik i św. Jacek Odrowąż. Św. Dominik, założyciel zgromadzenia dominikanów trzyma w ręce księgę i pastorał, św. Jacek monstrancję i figurkę Matki Bożej - typowe atrybuty związane z hagiografią obu Świętych. Cała scena po bokach i górą otoczona jest brązowym lambrekinem zwieńczonym brązowo-czerwoną koroną. Środkowy, wąski pas obrazu przedstawia scenę cudownego znalezienia figurki – rolnik klęczy przed wyoraną z ziemi figurką Madonny. Woły o ludzkich twarzach, zaprzężone do pługa również klęczą pokornie przed cudowną figurką. W Gidlach, przy klasztorze o.o. dominikanów mieści się wspaniałe Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, szczególnej patronki rolników i górników. Największym skarbem tej świątyni jest maleńka, zaledwie dziewieciocentymetrowa, kamienna figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem. Tradycyjnie w maju przybywają do tego sanktuarium pielgrzmi biorący udział w kąpiółce, nabożeństwie podczas którego figurka zanurzana jest w poświęconym winie.

Obraz Matki Bożej Gidelskiej, jego historię i legendę z nim związaną, a także inne wizerunki Maryi w śląskiej sztuce ludowej można będzie oglądać podczas Czwartkowego Spotkania z Zabytkami 23. Maja o godzinie 18 w budynku ekspozycyjnym przy ul. Chopina 12.

 

Autor: Muzeum w Raciborzu