Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama Raciborza, akwaforta, F. B. Werner XVIII w.

Zesłanie Św. Ducha, fresk, XVII w.

Dominikanki raciborskie, fresk, XVII w.

TU ŻYJĄ STWORY Z MITÓW...

Wystawa wycinanek Julii Datchenko i Liubov Datchenko.

Otwarcie wystawy 02.02.2024 r. g. 18.

Wystawa czasowa Tu żyją stwory z mitów…Wycinanki Julii Datchenko i Liubov Datchenko to barwna ekspozycja przenosząca widza w świat mitycznych stworów. W kunsztownych wycinankach zobaczyć można wilkołaki, boginki, diabły i utopce, upiory… po prostu inny świat. Symbolika i dziwne stworzenia wypełniają prezentowane na wystawie obrazy. Autorkami prac są matka i córka Julia i Liubov Datchenko, które pochodzą z ukraińskiego miasta Dniepr. Obie należą do Stowarzyszenia Twórców Ludowych Ukrainy. Od wybuchu wojny mieszkają w Opolu.
Julia Datchenko jest docentem Wydziału Filologii Ukraińskiej i Obcej oraz Historii Sztuki na Dnieprzańskim Uniwersytecie Narodowym im. Ołesia Honczara. Prowadzi zajęcia z języka starosłowiańskiego, języka polskiego i serbskiego. W Opolu pomaga rodakom w nauce języka polskiego. Artystka uczyła się sztuki malowania pisanek i wycinanki u znanego ukraińskiego artysty Andrija Puszkarijewa. Jej wycinanki nawiązują do tradycyjnej ukraińskiej sztuki ludowej. Prace Julii Datchenko przedstawiają tematy związane z symboliką odrodzenia, odnowy, wiecznego biegu życia. W jej wycinankach pojawiają się zarówno motywy antropo-, zoomorficzne, roślinne, jak również geometryczne. Ulubionym tematem jej wycinanek są ptaki, zwierzęta domowe oraz ryby. Artystka tworzy najczęściej wycinaki lustrzane jednoosiowe z papieru białego i kolorowego. Dla podkreślenia efektu celowo przyciemnia główne detale papierowym podkładem w innym kolorze.
Liubov Datchenko jest studentką grafiki na Uniwersytecie im. Jana Długosza w Częstochowie. Laureatka wielu konkursów pisankarskich, wycinankarskich i malarskich. Jej prace prezentują tematy związane z mitologią słowiańską. Wycinanki Liubov Datchenko odbiegają nieco od tradycyjnych technik wycinankarskich. Stworzyła własny styl, jej wycinanki są kolorowane i montowane na malowanych tłach. Dzięki temu jej obrazy są wielobarwne, ekspresyjne, intrygujące. Prace artystek brały udział w wielu wystawach, prezentowane były m.in. w Muzeum Wsi Opolskiej i Muzeum Ziemi Prudnickiej.
Zapraszamy do zwiedzania wystawy Tu żyją stwory z mitów…Wycinanki Julii Datchenko i Liubov Datchenko w Muzeum w Raciborzu ul. Gimnazjalna 1 od 2. lutego do 17. marca 2024 roku. W wernisażu wystawy uczestniczyć będą obie artystki, które opowiedzą o sobie i o swojej twórczości.

Autor: Muzeum w Raciborzu