Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama Raciborza, akwaforta, F. B. Werner XVIII w.

Zesłanie Św. Ducha, fresk, XVII w.

Dominikanki raciborskie, fresk, XVII w.

Oleodruk (MR/E/2745) pochodzący z końca XIX wieku przedstawiający figurkę: „Dzieciątko Praskie”.

Miesiąc grudzień skoncentrowany jest na szczególnym wydarzeniu religijnym jakim jest Boże Narodzenie. Poprzedzające go tygodnie to czas adwentu, kiedy to w kościołach odbywają się roraty.  Tradycyjnym elementem wystroju roratniego jest specjalna instalacja, w której  dziecięcy Pan Jezus  z każdym dniem rorat schodzi po schodkach do pustego żłóbka, aby w dzień Bożego Narodzenia jako Boże Dzieciątko błogosławić wszystkich ze Stajenki.

Najbardziej znanym Dzieciątkiem Jezus jest  Praskie Dzieciątko Jezus (czes. Pražské Jezulátko). Jest to figurka o wysokości ok. 47 cm wykonana z drewna pokrytego woskiem i pomalowana. Pochodzi z połowy XVI wieku i znajduje się w praskim kościele pw. Marii Panny Zwycięskiej  na  Malej Stranie. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z Hiszpanii, z XVI wieku. Nie mamy informacji o wykonawcy rzeźby, która powstała niewątpliwie w Hiszpanii pod wpływem kultu Dzieciątka Jezus, zapoczątkowanego przez św. Teresę z Ávili. Figurka trafiła do Czech już w XVI w. wraz z Marią Maximilianą Marquinez de Lara, hiszpańską szlachcianką, która poślubiła Wratysława z Pernštejna – czeskiego szlachcica i dyplomatę i wraz z nim zamieszkała w Czechach, a figurkę Dzieciątka Jezus zabrała na pamiątkę ze swojej ojczyzny. W 1587 podarowała ją swojej córce – Polixenie z Lobkovic. W 1628 figurka została przekazana praskim Karmelitom i wystawiona w Kościele Panny Marii Zwycięskiej, gdzie znajduje się do dziś. Zwyczajem hiszpańskim figurka jest ubierana w pięknie dekorowane szaty w kształcie trapezu, w kolorach zależnych od okresu liturgicznego.

Od momentu umieszczenia figurki w kościele zasłynęła ona cudami i stała się celem adoracji i pielgrzymek. Stąd jej wizerunki na obrazach i w postaci rzeźb rozpowszechniły się w Europie, w tym - dotarły do Raciborza.

W zbiorach Muzeum w Raciborzu mamy takowe pamiątki pobożne, m.in. obrazek - oleodruk (MR/E/2745) pochodzący z końca XIX wieku przedstawiający figurkę: „Dzieciątko Praskie”. Wczesnobarokowa wyobrażenie przedstawia Jezusa w wieku około trzech lat. Twarzy na figurce nadano łagodne, dziecięce rysy. Nad niebieskimi oczami o opadających kącikach znajdują się lekko uniesione, wąskie brwi. Drobne, czerwone usta wykrzywione są w delikatnym uśmiechu. Twarz otoczona jest jasnymi, zwichrzonymi lokami, a na głowie spoczywa kopulasta hiszpańska korona. Prawa ręka Jezusa uniesiona jest na wysokość barku w geście błogosławieństwa. W lewej natomiast  umieszczone jest jabłko królewskie. Postać przyodziana jest w długą szatę sięgającą stóp w kolorystyce zielonej, ozdobionej złotymi haftami z motywem roślinnym i obszytą białą koronką. Na szyi Dzieciątka znajduje się biała kryza i zwisa na łańcuszku złoty krzyż. Nadgarstki ozdobione są suto marszczonymi mankietami z białej koronki. Głowa Jezusa na obrazie zaakcentowana jest promienistą złotą aureolą. Figurka przedstawiona jest na białym rzeźbionym postumencie z napisem „IHS” inkrustowanym czerwonymi kamieniami, flankowanym przez dwa dziecięce anioły wskazujące na Jezusa powyżej. Sam obrazek w narożnikach i wokół krawędzi ozdobiony jest nadto papierową wytłaczaną koronką w kolorze złotym. Obrazek o wymiarach 50cm x 37,5 cm stanowi bardzo pięknie wykonaną pobożną pamiątkę z pielgrzymki do Pragi. 

Autor: Muzeum w Raciborzu