Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama Raciborza, akwaforta, F. B. Werner XVIII w.

Zesłanie Św. Ducha, fresk, XVII w.

Dominikanki raciborskie, fresk, XVII w.

„Genialna kreska Albrechta Dürera”. Wystawa z kolekcji Jana Lorenca.

Wystawa pod tym tytułem złożona z grafik wykonanych metodą drzeworytniczą i miedziorytniczą zachwyci nie tylko konesera. Wernisaż wystawy 23.06.2023 r. o g. 18:00.

W okresie od 23 czerwca do 16 sierpnia 2023 r. w Muzeum w Raciborzu będzie można podziwiać „Genialną kreskę Albrechta Dürera”. Wystawa pod tym tytułem złożona z grafik wykonanych metodą drzeworytniczą i miedziorytniczą zachwyci nie tylko konesera sztuki, ale każdego kto łaknie piękna, harmonii, głębokiej treści i wspaniałego warsztatu. Staranność wykonania była wyrazem szacunku dla odbiorcy dzieła a zarazem popisem fenomenalnego talentu artysty, najwybitniejszego przedstawiciela renesansu niemieckiego. Albrecht Dürer (1471-1528), syn złotnika, urodzony w Norymberdze, doskonale wykształcony, chociaż samouk, poznał ówczesny świat sztuki odwiedzając Włochy, był też krytykiem sztuki i radcą miejskim. Dürer znał swoją wartość, co widać w jego twórczości, i w dobie przejścia od średniowiecza do renesansu, pokazał jak nikt inny, że artysta to nie tylko rzemieślnik, ale Mistrz, stwórca dzieł = nowych światów, niemal na równi z Bogiem. Stworzył dzieła malarskie i graficzne o niedościgłej do dziś doskonałości, a wynalazek druku na szeroką skalę (w tym odbitek) tylko przysłużył się jego popularności. Podejmował w swych dziełach tematykę religijną, mitologiczną, filozoficzną i każdą, dotyczącą szeroko rozumianego humanizmu. Ukazywał rzeczywistość z całym bogactwem form, różnorodności wplatając weń symboliczne i metafizyczne treści. Mistrzowską precyzję widać w każdym, nawet najmniejszym dziele. Zapraszamy na monochromatyczną ucztę dla oczu i intelektu.

Autor: Muzeum w Raciborzu