Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama Raciborza, akwaforta, F. B. Werner XVIII w.

Zesłanie Św. Ducha, fresk, XVII w.

Dominikanki raciborskie, fresk, XVII w.

ZABYTEK MIESIĄCA - Krypta grobowa nr 2

Krypta grobowa nr 2 w prezbiterium dawnego kościoła ss. dominikanek (obecnego muzeum) jest bardzo ciekawym zespołem grobowym odkrytym w trakcie badań archeologicznych prowadzonych w związku z remontem muzeum.

  Wykopaliska odbywały się w latach 1992-1998 i kierowała nimi Pani Krystyna Kozłowska. W obrębie prezbiterium oraz nieistniejącej już kaplicy św. Dominika, zlokalizowanej niegdyś przy północnej ścianie kościoła odkryto w sumie 26 pochówków. Krypta 2 ulokowana jest przy północnej ścianie prezbiterium w pobliżu fundamentów ołtarza. Zachowała się w dobrym stanie i wykonana została z cegły gotyckiej. Wnętrze, które nie zostało spenetrowane zawierało 3 pochówki. Złożono w nim jedną dorosłą osobę w wieku 20-30 lat – kobietę o wyjątkowo wysokim, jak na tamte czasy, wzroście ponad 170 cm. Pochowana została z 2 dzieci, niemowlęciem w wieku ok. 0-6 miesięcy oraz małym dzieckiem w wieku 24-30 miesięcy. Najpewniej była to matka z 2 dzieci. Cały grobowiec wysypany był bardzo dużą ilością wapna, co sugeruje że śmierć pochowanych tam osób nastąpiła na skutek choroby zakaźnej. W średniowieczu oraz czasach nowożytnych wapnem obsypywano ciała i groby osób zmarłych na zarazę, grzebano ich zazwyczaj w odizolowanej części cmentarza lub poza miastem. W tym przypadku sytuacja jest zupełnie inna. Mimo śmierci wskutek najpewniej zakaźnej choroby, zmarli złożeni zostali w reprezentacyjnym miejscu publicznym - prezbiterium jednego z ważniejszych kościołów w mieście, przy samym ołtarzu. Sytuacja ta wskazuje, że były to osoby o wysokiej randze społecznej. Niestety nie znamy ich tożsamości.

Autor: Wiktoria Stangret