Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama Raciborza, akwaforta, F. B. Werner XVIII w.

Zesłanie Św. Ducha, fresk, XVII w.

Dominikanki raciborskie, fresk, XVII w.

Wyjątkowe modele kolekcjonerskie Bartosza Janickiego.

Zapraszamy na spotkanie z motoryzacją PRL-u oraz Europy Zachodniej XX wieku. Otwarcie wystawy 10 lutego 2023 r. o godz. 18:00.
Autor wystawy od wczesnych dziecięcych lat pasjonował się motoryzacją. Z sentymentem wspomina czasy, gdy jego rodzina jeździła Trabantem, Fiatem 126p czy tez Polonezem, a na ówczesnych giełdach samochodowych stały rzędy małych fiatów.
Pasja do samochodów z czasem przerodziła się w zbieranie modeli kolekcjonerskich. Początkowo były to samochody znane z lat dzieciństwa oraz kultowe auta sportowe. Napływ samochodów zachodnich w latach 90-tych wzbudził szersze zaciekawienie również markami takimi jak: BMW, Mercedes, Audi czy Peugeot.
Ekspozycja obejmuje ramy czasowe II Wojny Światowej, czasów PRL-u i lata 90 XX wieku. Modele w ilości ponad 1000 sztuk zostały przedstawione w formie miniatur w skali od 1:72 do największych 1:6 i obejmują następujące kategorie: kultowe samochody PRL, popularne samochody ciężarowe PRL-u i nie tylko, autobusy z okresu PRL-u, popularne samochody dostawcze i terenowe XX wieku, prototypy polskiej motoryzacji w PRL-u, samochody wojskowe II wojny światowej oraz kultowe i popularne samochody z Europy Zachodniej minionego wieku.
Pojazdy te choć już rzadko spotykane na naszych drogach są jeszcze w pamięci czy wspomnieniach wielu z nas.
Zachęcamy do zwiedzania wystawy osoby dorosłe, dzieci jak i całe rodziny mając nadzieję na to, że wizyta będzie miłym powrotem do przeszłości, a dla kolekcjonerów szansą rozwoju pasji.

Autor: Muzeum w Raciborzu