Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama Raciborza, akwaforta, F. B. Werner XVIII w.

Zesłanie Św. Ducha, fresk, XVII w.

Dominikanki raciborskie, fresk, XVII w.

Slezská města včera i dneska/ Śląskie miasta wczoraj i dziś.

Otwarcie wystawy 17 lutego 2023 r. o g. 18 w Muzeum w Raciborzu przy ul. Gimnazjalnej 1

 

Czesko-polski projekt  prezentujący dzieło Scenographia Urbium Silesiae słynnego śląskiego rysownika, grafika, rytownika i kartografa Friedricha Bernarda Wernera (1690-1776).

Efektem współpracy jest wystawa prezentująca budynki z grafik Wernera, które pozostały w miastach do dziś, są ich ozdobą i współtworzą wygląd całego miasta. Wystawa składa się z dwóch części – plenerowej (kopie 11 unikatowych plansz Scenographia Urbium Silesiae z przedstawionymi wszystkimi miastami) oraz wewnętrznej, która będzie prezentowana w muzeach 19 wybranych miast po obu stronach granicy. Projekt posiada również odrębną stronę internetową www.slezskamesta.eu na której umieszczony został internetowy katalog wystawy oraz zdjęcia, które nie zmieściły się na planszach wystawy.
Wystawa pojedzie do wybranych miast. Po Ostrawie od połowy lutego 2023 roku pojawi się partnerskim Muzeum w Raciborzu. Więcej informacji o wystawach będzie można znaleźć na stronie internetowej www.slezskamesta.eu
Muzea odgrywają niezastąpioną rolę w życiu każdego z nas. Między innymi zajmują się także zbieraniem i zachowaniem dla przyszłych pokoleń przedmiotów, które pokazują, co było ważne w życiu ludzi w dawnych czasach. Historyczna wartość kolekcji rośnie z dnia na dzień. Są to zarówno zwykłe rzeczy potrzebne do życia, jak i perełki czy dzieła „wielkich”.
A do rzadkich dzieł w zbiorach Muzeum Ostrawskiego należy także 11 plansz graficznych zwanych Scenographia Urbium Silesiae, na których 84 obrazy przedstawiają panoramy (weduty) 77 śląskich miast. Dzieło stworzył około 1737 roku Friedrich Bernard Werner – grafik, rysownik, ale także topograf i geodeta. Wiele miast ma swoją wedutę Wernera, ale wyjątkowy, kompletny zespół wszystkich 11 tablic znajduje się w zbiorach Muzeum Ostrawskiego.

 

Tutaj znajdziesz film o historii Muzeum w Raciborzu w wersji dwujęzycznej

https://youtu.be/iiSv-X7Sxqs

Autor: Muzeum w Raciborzu