Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama Raciborza, akwaforta, F. B. Werner XVIII w.

Mauser 98

Dżed-Amonet-Ius-Anch portret przeżyciowy

PODRÓŻE MAŁE I DUŻE

Wystawa z cyklu CZTERY PORY ROKU Z SATYRĄ I KOMIKSEM

Od 8 lipca można zwiedzać nową wystawę czasową pt. Podróże małe i duże". Jest to już piąta wystawa komiksu z cyklu CZTERY PORY ROKU Z SATYRĄ I KOMIKSEM prezentowana w Muzeum w Raciborzu. Gościł już u nas Tytus Romek i A'Tomek, Kajko i Kokosz, rysował sam mistrz Edward Lutczyn. Było również o historii komiksu polskiego.
Pomysłodawcą i autorem wszystkich wystaw jest Wojciech Łowicki.
Absolwent Muzealnictwa na UMK w Toruniu. Znawca i popularyzator komiksu. Kurator sztuki. Dyrektor toruńskiego Festiwalu Kultury Popularnej DwuTakt (a także jego pomysłodawca). Główny kurator wystaw Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (największej tego typu inicjatywy w Europie Wschodniej). Twórca autorskiego cyklu wystaw "Cztery pory roku z satyrą i komiksem", Założyciel działu Komiksu Polskiego w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Członek Polskiej Akademii Sztuki Komiksu. Wyróżniony Złotym Pucharem im. Janusza Christy za szczególne zasługi dla popularyzacji komiksu w Polsce (2015 r.). Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2012 r.). Autor popularyzującej komiks w Polsce strony internetowej komiksisatyra.pl .

Na wystawie umieszczono 22 plansze prezentujące kadry z różnorodnych komiksów tematycznie nawiązujących do podróży. Wśród zabawnych komiksowych historyjek wplecione są popularnonaukowe komentarze i ciekawostki dotyczące rozwoju technologii, innowacji, historii wynalazków itp. Wystawa zatem bawi i uczy jednocześnie.
Komiks, jak i cała kultura popularna, ma do zaoferowania coś specjalnego. Są to sentymentalne wspomnienia i czar podróży w czasie. Wystawa komiksu to na pewno oryginalna wystawiennicza oferta.

Autor: Muzeum w Raciborzu