Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama Raciborza, akwaforta, F. B. Werner XVIII w.

Zesłanie Św. Ducha, fresk, XVII w.

Dominikanki raciborskie, fresk, XVII w.

INTRONIZACJA KRÓLA KURKOWEGO 2021

"Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie"

8 sierpnia 2021 r. w Muzeum w Raciborzu odbyło się się widowisko historyczne pn. „Intronizacja Króla Kurkowego 2021” zorganizowane przez Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Uroczystości towarzyszyło otwarcie okolicznościowej wystawy poświęconej historii raciborskiego bractwa.

Bractwa kurkowe to organizacje strzeleckie, które powstawały w miastach w XIII i XIV w. Tworzyli je mieszczanie aby ćwiczyć strzelanie w celu obrony miasta. Z czasem te grupy zaczęto nazywać bractwami strzeleckimi lub bractwami kurkowymi. Bractwa traktowały strzelanie jako sport, ale przede wszystkim jako przysposobienie do działań obronnych swojego miasta.
Nazwa bractwo kurkowe pochodzi od ptaka domowego, dzisiaj zwanego kogutem. Uciekający kogut był bardzo dobrym i niedrogim celem ruchomym, do którego można było ćwiczyć oddawanie strzałów.

Dziś bractwa kurkowe nie realizują już swojego pierwotnego celu, w zamian podejmują aktywne działania na rzecz lokalnej społeczności np. przeprowadzają akcje charytatywne, uczestniczą w obchodach świąt państwowych i kościelnych. Występując w historycznych strojach stają się wizytówką swoich miast ze względu na bogaty, barwny i ciekawy ceremoniał.

Autor: Iwona Mogielnicka