Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama Raciborza, akwaforta, F. B. Werner XVIII w.

Zesłanie Św. Ducha, fresk, XVII w.

Dominikanki raciborskie, fresk, XVII w.

Zabytek miesiąca

Obraz na szkle Święty Franciszek z Asyżu

4 października to święto patronalne św. Franciszka z Asyżu. Chcemy zaprezentować Wam kolejny zabytek ze zbiorów Muzeum w Raciborzu – obraz na szkle Święty Franciszek z Asyżu. Pochodzi on z przedwojennej kolekcji. Powstał w XIX wieku na terenie Śląska. Malowany jest na odwrotnej stronie szkła farbami temperowymi. Kontury postaci, od których rozpoczynał się proces malowania w kolorze jasnoczerwonym. Tło obrazu jasnoniebieskie. Święty Franciszek przedstawiony jest z profilu, stojący obok stołu, na którym leży czarna księga i trupia czaszka. Święty w habicie, z dużą aureolą wokół głowy i wyciętą tonsurą na głowie. W złożonych rękach, wspartych na trupiej czaszce leżącej na stole, trzyma niebieski krzyżyk.

Święty Franciszek z Asyżu żył w latach: 1182 – 1226 r., założyciel zgromadzenia franciszkanów, patron ubogich, więźniów, pokoju i ekologów.

Atrybuty: przedstawiany w habicie franciszkańskim, z krzyżem, księgą, czaszką, z ptakami oraz ze stygmatami na dłoniach ( w 1224 r. na górze Alwerni otrzymał jako pierwszy w dziejach Kościoła stygmaty-rany odpowiadające ranom Chrystusa).

Przysłowia: „Na św. Franciszka chłop już w polu nic nie zyska”, „na św. Franciszka odlatuje pliszka”.

Autor: Muzeum w Raciborzu