Wyjątkowe modele kolekcjonerskie Bartosza Janickiego.

Zapraszamy na spotkanie z motoryzacją PRL-u oraz Europy Zachodniej XX wieku. Otwarcie wystawy 10 lutego 2023 r. o godz. 18:00.
Autor wystawy od wczesnych dziecięcych lat pasjonował się motoryzacją. Z sentymentem wspomina czasy, gdy jego rodzina jeździła Trabantem, Fiatem 126p czy tez Polonezem, a na ówczesnych giełdach samochodowych stały rzędy małych fiatów.
Pasja do samochodów z czasem przerodziła się w zbieranie modeli kolekcjonerskich. Początkowo były to samochody znane z lat dzieciństwa oraz kultowe auta sportowe. Napływ samochodów zachodnich w latach 90-tych wzbudził szersze zaciekawienie również markami takimi jak: BMW, Mercedes, Audi czy Peugeot.
Ekspozycja obejmuje ramy czasowe II Wojny Światowej, czasów PRL-u i lata 90 XX wieku. Modele w ilości ponad 1000 sztuk zostały przedstawione w formie miniatur w skali od 1:72 do największych 1:6 i obejmują następujące kategorie: kultowe samochody PRL, popularne samochody ciężarowe PRL-u i nie tylko, autobusy z okresu PRL-u, popularne samochody dostawcze i terenowe XX wieku, prototypy polskiej motoryzacji w PRL-u, samochody wojskowe II wojny światowej oraz kultowe i popularne samochody z Europy Zachodniej minionego wieku.
Pojazdy te choć już rzadko spotykane na naszych drogach są jeszcze w pamięci czy wspomnieniach wielu z nas.
Zachęcamy do zwiedzania wystawy osoby dorosłe, dzieci jak i całe rodziny mając nadzieję na to, że wizyta będzie miłym powrotem do przeszłości, a dla kolekcjonerów szansą rozwoju pasji.

Autor: Muzeum w Raciborzu