Środowisko twórcze Raciborza w drugiej połowie XX wieku.

Kolekcja z Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum w Raciborzu.

Nieformalna Raciborska Grupa Artystyczna powstała pod koniec lat 60. XX stulecia. Do tworzącego Józefa Olendra w 1968 roku dołączyli malarze: Cezariusz Kotowicz, który objął stanowisko dyrektora raciborskiego muzeum i Marian Chmielecki, mianowany kierownikiem raciborskiego salonu BWA oraz młodzi absolwenci katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Zofia Górska-Zawisłowa i Marian Zawisła, który podjął pracę w raciborskim muzeum. Nie bez znaczenia pozostawał fakt, że za nieliczną grupą plastyków stały instytucje statutowo propagujące kulturę plastyczną, w których artyści byli zatrudnieni. Pierwszą wystawę prac plastyków raciborskich otwarto w Klubie MPiK w „Galerii Jednej Ściany” i w Muzeum w Raciborzu w 1970 roku.
Na początku 1974 roku powstało w mieście Biuro Wystaw Artystycznych.
W latach 1970-1991 grupa artystów raciborskich zorganizowała 20 wystaw na terenie Raciborza. Artyści prezentowali swoje prace w Opolu, Katowicach, Bytomiu, Tychach, Opawie. Do udziału w wystawach zapraszano twórców z terenu Polski i Czechosłowacji, najwięcej
z województwa katowickiego i opolskiego.
W latach 1985 – 1990 w Raciborzu zorganizowano 4 plenery malarskie, ostatni odbył się w 2010 roku. Członkowie Grupy organizowali również wystawy indywidualne w wielu miastach Polski.
Na wystawie „Środowisko twórcze Raciborza w drugiej połowie XX wieku” zaprezentowano prace 11 artystów: Józefa Olendra, Cezariusza Kotowicza, Zofii Górskiej-Zawisłowej, Mariana Zawisły, Mariana Chmieleckiego, Marii Bereźnickiej-Przyłęckiej, Pawła Przyłęckiego, Zyhdi Çakolli, Marii Mleczko-Kandziory, Jakuba Klai i Wiesława Grąziowskiego.
Wszystkie prace pochodzą z Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum w Raciborzu.

Autor: Julita Ćwikła